مک دونالد؛بزرگترین رستوران زنجیره ای

مک دونالد یک شرکت فست فود آمریکایی است که در سال ۱۹۴۰ به عنوان یک رستوران تحت مدیریت ریچارد و موریس مک دونالد در سن برناردینو، کالیفرنیا، ایالات متحده تاسیس شد.

در ابتدا هدف آن ها رائه غذاهای سریع به مشتریان بود و به همین دلیل نام برند خود را اسپیدی گذاشتند.

در سال ۱۹۶۲ این لوگو به منحنی‌های خمیده‌ی طلایی رنگ تبدیل شد.

لوگو اولیه مک دونالد درسال1940

سال ۲۰۱۸ به بیش از ۶۹ میلیون مشتری روزانه در بیش از ۱۰۰ کشور در ۳۷۸۵۵ فروشگاه خدمات ارائه می‌دهد

محصولات مک دونالد:

اگرچه مک دونالد بیشتر به خاطر همبرگر، چیزبرگر و سیب زمینی سرخ کرده معروف است، اما محصولات مرغ، اقلام صبحانه، نوشابه، میلک شیک، بسته بندی و دسر را در خود جای داده است.این شرکت سالاد، ماهی، اسموتی و میوه را به منوی خود اضافه کرده است.

سیب زمینی مک دونالد

طبق دو گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۸، مک دونالد با ۱.۷ میلیون کارمند (پس از Walmart با ۲.۳ میلیون کارمند) دومین کارفرمای خصوصی بزرگ جهان است. از سال ۲۰۲۰، مک دونالد نهمین ارزش برند جهانی را دارد.

حقایقی درباره این برند غول پیکر:

رستوران های مک دونالد در ۱۲۰ کشور و منطقه هستند و هر روز به ۶۸ میلیون مشتری خدمات ارائه می دهند.

مک دونالد دارای ۳۷۸۵۵ رستوران در سرتاسر جهان است که تا پایان سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۱۰۰۰۰ نفر را استخدام کرده است.

در مجموع ۲۷۷۰ مکان تحت مالکیت شرکت و ۳۵۰۸۵ مکان دارای امتیاز وجود دارد که شامل ۲۱۶۸۵ مکان دارای حق امتیاز به فرنچایزهای معمولی، ۷۲۲۵ مکان دارای مجوز به دارندگان مجوز توسعه و ۶۱۷۵ مکان دارای مجوز به شرکت های وابسته خارجی است.این شرکت از نظر درآمد در رتبه ۱۳۱ در Fortune 500 از بزرگترین شرکت های ایالات متحده قرار دارد.در اکتبر ۲۰۱۲، فروش ماهانه آن برای اولین بار در نه سال کاهش یافت. در سال ۲۰۱۴، فروش سه ماهه آن برای اولین بار در هفده سال گذشته کاهش یافت، زمانی که فروش آن برای کل سال ۱۹۹۷ کاهش یافتدر ایالات متحده، گزارش شده است که ۷۰ درصد از فروش ها را به خود اختصاص می دهد. مک دونالد در سال ۲۰۱۵، ۱۸۴ رستوران را در ایالات متحده تعطیل کرد، که ۵۹ بیشتر از چیزی بود که قصد داشتند افتتاح کنند. این حرکت اولین باری بود که مک‌دونالد از سال ۱۹۷۰ کاهش خالصی در تعداد مکان‌های خود در ایالات متحده داشت.۱۰۰ میلیارد دلار از فروش ایجاد شده توسط رستوران‌های متعلق به شرکت مک‌دونالد و حق رای دادن در سال ۲۰۱۹ تقریباً ۴ درصد از صنعت رستوران جهانی تخمین زده شده به ارزش ۲.۵ تریلیون دلار را تشکیل می‌دهد.سهام مک دونالد بیش از ۱۴۵ دلار به ازای هر سهم معامله شد و ارزش بازار آن در سپتامبر ۲۰۱۸ بیش از ۱۳۴.۵ میلیارد دلار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *